loader

Jak navázat koupí nové nemovitosti na prodej staré

Rádi byste se přestěhovali do nového, ale máte finanční prostředky vázané v nemovitosti, ve které stále bydlíte? Existuje v takové situaci nějaké nekomplikované řešení? Zjistěte, jak co nejlépe navázat prodej staré nemovitosti na koupi nové.

Na první pohled se zdá, že přestěhovat se z jednoho místa na druhé by nemělo být příliš komplikované. Najdete zájemce, který bude ochoten koupit váš současný byt nebo dům, v němž bydlíte. Mezitím už budete domlouvat koupi svého nového vysněného bydlení, které zaplatíte penězi získanými z prodeje. A je to. Tak v čem tedy spočívá největší úskalí prodeje a následné koupě nemovitosti?

Problém zvaný načasování 

Teorie zní hezky. Ve skutečném světě to však chodí trochu jinak. Jakmile začnete své plány realizovat, nejspíš narazíte na jedno zásadní úskalí – správné načasování. Zajistit v procesu prodeje staré nemovitosti a následné koupě nového bydlení plynulou návaznost všech termínů je velmi náročné. V jeden okamžik se vám totiž musí potkat (v lepším případě pouze) dvě naprosto samostatné obchodní transakce: koupě spolu s prodejem.

Dá se navíc předpokládat, že zájemci o koupi vaší nemovitosti, a případně i prodávající vaší nové nemovitosti, se nacházejí ve stejné situaci – také oni potřebují sladit termíny koupě a prodeje. A v ten okamžik vstupují do procesu vyjednávání, který navíc mnohdy nemůžete přímo ovlivnit, ještě další subjekty. 

Situaci navíc mohou zkomplikovat i jiné okolnosti: dlouhá lhůta banky na schválení hypotéky, zamítnutí úvěru, či jinak vázané finanční prostředky vás, či kupujícího. Problémem mnohdy bývá také zatížení některé z nemovitostí stávající hypotékou nebo například potřeba rekonstrukce prodávané, či kupované nemovitosti, a tedy nutnost časové prodlevy mezi vystěhováním stávajících a nastěhováním nových majitelů. Jak se v takové situaci vyhnout nečekaným problémům a celou akci kulový blesk úspěšně zrealizovat?

Nespoléhejte na štěstí 

Podlehnout touze po novém bydlení a spoléhat se na to, že se vám po podepsání rezervační smlouvy podaří rychle prodat stávající nemovitost, je velmi riskantní. Obzvláště pokud potřebujete z prodeje nemovitosti utržit co nejvyšší sumu, abyste ji mohli použít na zaplacení nového bydlení. (Čtěte také Proč záleží na tom, jakou cenu nemovitosti zvolíte.) Jak tedy správně postupovat?

Varianta 1: Nejprve koupit, poté prodat 

Jednou z možností, jak vyřešit tento zapeklitý problém, je rozhodnutí nejprve koupit nové bydlení a až teprve poté se začít věnovat prodeji původní nemovitosti. Koupi je ale v takovém případě nutné financovat z naspořených finančních prostředků, nebo samostatnou hypotékou. Tu si můžete sjednat například s roční fixací a po uplynutí této lhůty ji vyplatit penězi utrženými z prodeje staré nemovitosti. 

Tato varianta se vám nicméně prodraží o vysoké úroky placené bance, a především ne každý na takovouto hypotéku vůbec dosáhne – obzvláště pokud již má jednu hypotéku sjednanou na současné bydlení.

Varianta 2: Nejprve prodat, poté koupit

Nejprve prodat starou nemovitost a poté začít vyřizovat koupi nové je obecně bezpečnější varianta. Ve chvíli, kdy máte podepsánu smlouvu s kupujícím, již znáte důležitá fakta: termín vystěhování a informaci o tom, kolik finančních prostředků z prodeje nemovitosti na koupi nové získáte. Teprve poté se můžete začít poohlížet po vysněném bydlení. 

Výhodou této varianty je, že stávající nemovitost pravděpodobně prodáte podstatně výhodněji, než když jste pod tlakem. Pokud navíc najdete ochotného kupujícího, který na stěhování nespěchá, může vás v nemovitosti ještě nechat po nějakou dobu bydlet (obvykle za úplatu odpovídající ceně podnájmu), dokud nenajdete nové bydlení. Problémem však je, že spouštěčem řešení bytové situace bývá obvykle právě nalezení ideální nemovitosti pro koupi a jen málokdo je ochoten si výhodnou nabídku nechat utéct. Právě proto ve většině případů dochází k tomu, že je nutné koupi a prodej sladit do jednoho termínu.

Varianta 3: Přechodné bydlení může být řešením

Nejjistější, ale zároveň komplikovanou možností, jak nebýt ve stresu z navázání termínů všech plateb a stěhování, je dočasné bydlení v pronajaté nemovitosti. Za pronájem sice zaplatíte nějaký ten peníz navíc, získáte ale jistotu, že neskončíte bez střechy nad hlavou. Zároveň se ale budete muset smířit s tím, že vás čeká dvojí stěhování a po nějaký čas ne zrovna pohodlný život v krabicích.

Varianta 4: Současně kupovat a prodávat

Většina lidí se však rozhodne pro variantu, která je sice komplikovaná, nicméně ne neřešitelná – tedy pro současnou koupi nové a zároveň prodej staré nemovitosti. Sladit všechny aspekty tak, aby vše dopadlo ke spokojenosti obou stran, je náročné, ale ne nemožné. Od vás nebo od vašeho realitního makléře to však bude vyžadovat dobré organizační schopnosti.

Do plánování strategie jednotlivých kroků vstupuje hned několik neznámých. Ještě předtím, než se pustíte do jakýchkoliv kroků, přemýšlejte:

  • Je vaše nemovitost zatížená hypotékou?
  • Jak bude kupující pravděpodobně financovat koupi nemovitosti?
  • Jak se chystáte financovat koupi vaší nové nemovitosti?
  • Potřebují se kupující do vaší nemovitosti nastěhovat v nějakém konkrétním termínu?
  • Budou potřebovat kupující vaši nemovitost rekonstruovat?
  • Budete vy potřebovat rekonstruovat nemovitost, kterou se chystáte koupit?
  • Vstupuje do finančních transakcí třetí strana?
  • Je některá z nemovitostí zatížená hypotékou, exekucí, nebo jinou zástavou?
  • Jaký termín platby vyžaduje prodávající vaší budoucí nemovitosti?

Je jasné, že se na nové bydlení těšíte. Přesto se nenechte ovládnout emocemi. Přesný plán postupu byste měli mít stanoven ještě před podpisem rezervační či předkupní smlouvy. V ideálním případě byste měli uzavřít rezervační smlouvu na kupovanou nemovitost ještě předtím, než uzavřete smlouvu o budoucí kupní smlouvě na prodej vaší původní nemovitosti. Jedině tak se nedostanete do jen stěží řešitelné časové tísně. 

Spolupracujte s námi a zůstaňte v klidu

Je pro vás představa podobného vyjednávání příliš stresující? Nebo nemáte na koordinaci a hlídání všech termínů čas? Využijte našich dlouholetých zkušeností na realitním trhu a přenechejte starost o navázání koupě nové nemovitosti na prodej staré na našich realitních makléřích. Nejenže vám poradíme, jak postupovat, a ušetříme vám čas a starosti s koordinací všech kroků, postaráme se ale také o profesionální prodej Vaší nemovitosti

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Prodat, nebo pronajmout? Zjistěte, co se vyplatí