loader

Jak nespadnout do dluhové pasti

Vyplatit jeden dluh druhým. Zbavit se nepříjemného tlaku ze strany věřitele bez ohledu na to, kolik vás to bude stát. Získat rychle finanční prostředky a vyřešit svou tíživou bytovou situaci. K dluhové pasti vede spousta snadných cest. Jak se jim vyhnout? A jak najít z dluhové pasti cestu ven, když už se do ní dostanete?

Mladá rodina se rozhodla postavit si vysněný dům na malém městě. Banka jejich žádost o hypotéku zamítla, a tak se rozhodli obrátit na své blízké. Potřebné peníze jim nakonec půjčil jeden z příbuzných. Zdálo se, že vše hraje v jejich prospěch, a tak rodina brzy začala se stavbou.

Pouhé dva roky poté však bylo všechno jinak. Stavba domu se opakovaně komplikovala a prodražovala. Do rodiny neplánovaně přibylo další dítě, se kterým žena zůstala doma, čímž v rodinném rozpočtu začala chybět i část příjmů. Muž navíc nečekaně přišel o práci. Dobré vztahy s příbuzným, který jim na stavbu půjčil, se nečekaně zhoršily. Odklad splátek nepřicházel v úvahu. Do bytu, ve kterém doposud bydleli, se navíc brzy měli nastěhovat noví nájemníci. Tou dobou už totiž měli dávno bydlet v novém domě. Souhrou několika neplánovaných okolností tak mladé rodině začalo hrozit, že se ze dne na den ocitne bez prostředků i bez střechy nad hlavou.

Do podobné situace se dnes a denně dostávají velké rodiny i mnozí jednotlivci. Někdy postačí jen malá změna okolností a plány, které se jeden den zdály jako dokonale promyšlené, se druhý den stanou pomyslnou smyčkou kolem krku, jež se den za dnem stále více utahuje. Jak takové situaci předejít? Přinášíme vám 7 praktických kroků, které vám pomohou nespadnout do dluhové pasti. 

  1. Důkladně zvažte, na co si půjčíte 

Ještě předtím, než podepíšete první bankovní úvěr, pečlivě zvažte své důvody. Skutečně si půjčujete na potřebnou věc? Budete půjčkou řešit své základní životní potřeby, nebo si jen chcete dopřát vyšší standard a trumfnout souseda novou televizí či lepší dovolenou? Držte se osvědčeného pravidla a půjčujte si jen na to, co skutečně potřebujete – ne na to, co pouze chcete. 

  1. Zvažte své možnosti

Promyslete si, zda budete mít na splácení. Přemýšlejte: Co když se změní vaše životní okolnosti? Budete si i pak umět se splácením poradit? Dokážete bankou stanovenou splátku postrádat ve svém rodinném rozpočtu po stanovenou dobu? Nebudou vám finanční prostředky určené ke splácení chybět jinde? Buďte k sobě upřímní. Jedině tak se vyhnete zbytečným problémům s penězi.

  1. Na problémy se připravte předem

Počítejte s nepříjemnostmi a předem si promyslete, jak budete postupovat. Zamyslete se: Co když přijdete o práci? Nebo co když přijdou nenadálé finanční výdaje? Počítáte i s tím, že může někdo ve vaší rodině onemocnět? Ke každému z potencionálních rizik byste pak měli mít předem připraveno také adekvátní řešení.

  1. Nebuďte přehnaně důvěřiví

Vždy důkladně zvažte, komu a co se chystáte slíbit. Než se rozhodnete podepsat neskutečně výhodnou půjčku, pokuste se na věc podívat i z jiného úhlu. Skutečně je tak výhodná, jak se na první pohled zdá? Nemohou se časem výhody otočit v nevýhody? Důkladně si prověřte společnost, která vám bude půjčovat. Snažte se vidět i za roh. Pamatujte, že čím výhodnější půjčku vám někdo nabízí, tím vyšší míra rizika je s ní obvykle spojená. Vždy je lepší být přehnaně obezřetný než unáhlený a naivně důvěřivý.

  1. Mějte finanční rezervu

Ať už je vaše momentální finanční situace jakkoli příznivá, nespoléhejte se na to, že to tak zůstane. Budujte si finanční rezervu. Vždy mějte přichystány finanční prostředky na pokrytí několika splátek dopředu. Nepřekvapí vás pak náhlý výpadek příjmů ani jiná zásadní změna okolností.

  1. Nepůjčujte si na půjčky

A pokud se přece jen dostanete do situace, kdy půjčku nebudete schopni splácet, nikdy si na vyrovnání stávajícího dluhu nepůjčujte další peníze. Pokuste se situaci řešit přímo s věřitelem a hledejte oboustranně výhodný způsob, jak postupovat. Vždy je lepší například včas prodat nemovitost, než se dostat do dluhové pasti a vystavovat se riziku exekuce.

  1. Nevěřte na zázraky

Zamítla banka vaši žádost o úvěr? Nespěchejte k neseriózním finančním institucím. Chráníte tím především sami sebe. Vyhnete se předraženým půjčkám a budoucím problémům. Potlačte svou touhu po vysněné investici a dříve, než se vydáte žádat o úvěr jinde, důkladně přehodnoťte své potřeby a možnosti. Spoléhat se na to, že bude líp a brzy vyděláte velké peníze, kterými splatíte nevýhodnou půjčku, se rozhodně nevyplácí.

Získejte kontrolu nad svými penězi 

Chystáte se řešit své bydlení a obáváte se rizik s tím spojených? Kontaktujte nás! Pomůžeme vám najít bydlení, které si můžete dovolit. Zajistíme vám také výhodné a bezpečné financování. A pokud jste se už dostali do finančních potíží a hrozí vám exekuce, pomůžeme vám řešit vaši situaci tak, abyste se nedostali do dluhové pasti.