loader

Jak rychle a jednoduše prodat nemovitost

Potřebujete v krátkém čase získat finanční prostředky, které máte uloženy v nemovitosti? Přinášíme vám praktický návod, na co si dát pozor a jak při prodeji domu, bytu či pozemku od začátku do konce postupovat.

Rozhodnutí prodat nemovitost je zásadním rozhodnutím. Bez ohledu na to, zda jde o řešení dědického řízení, nebo se získanými finančními prostředky chystáte pokrýt své závazky, k úspěšnému prodeji obvykle vedou dvě cesty: jedna z nich je krkolomná a plná překážek, zatímco ta druhá vede snadným terénem přímo k cíli. Kterou z nich se vydáte?

Připravte si všechny dokumenty 

Ještě předtím, než informaci o prodeji nemovitosti vykřičíte do světa, přichystejte si vše, co k prodeji budete potřebovat. Poohlédněte se po nabývacích dokumentech. Obvykle jde o kupní, nebo darovací smlouvu, či dědické rozhodnutí. Hodit se vám bude i aktuální výpis z katastru nemovitostí a list vlastnictví, který vám vystaví na katastru. S těmito dokumenty budete mít v ruce všechny důležité údaje, které se vážou k vlastnictví dané nemovitosti.

Prodáváte-li rodinný dům či byt, potřebujete i průkaz energetické náročnosti budovy. Ten vám smí vystavit pouze energetický expert akreditovaný Ministerstvem průmyslu a obchodu. V případě bytových domů s více vlastníky se obraťte na sdružení vlastníků jednotek. 

Určete si prodejní strategii 

Strategie je základ. Zároveň je to ale věc, kterou prodávající nejčastěji podceňují. Nejprve se zamyslete, co je vaším cílem: 

 • Chcete prodat nemovitost za co nejvyšší cenu? Pak se připravte, že než najdete vhodného kupce, chvíli to potrvá.
 • Chcete prodat nemovitost co nejrychleji? V tom případě ji nabídněte za nižší cenu, než je ve vašem okolí běžné.

Stanovte správnou prodejní cenu 

Ačkoliv většinu prodávajících děsí při prodeji nemovitosti především představa náročného papírování, jednou z nejobtížnějších fází prodeje je stanovení optimální prodejní ceny. Zvolíte-li příliš nízkou cenu, můžete přijít v závislosti na velikosti nemovitosti o statisíce korun. V opačném případě, kdy cenu nasadíte příliš vysoko, zase hrozí opačný efekt. Vystavujete se totiž riziku, že se z vaší nemovitosti stane ležák, který nakonec prodáte po mnoha slevách hluboko pod tržní cenou.

Jak tedy při volbě ceny postupovat? Řídit se můžete skutečnými prodejními cenami stanovenými v katastru nemovitostí, které jsou však mnohdy na míle vzdálené běžným tržním cenám. Pokud prodáváte standardní nemovitost, poohlédněte se po inzerátech ostatních prodávajících a pokuste se svou představu o ceně porovnat s ostatními. I tato metoda má ale svá úskalí. Inzerovaná cena totiž často neodpovídá částce, za kterou se nemovitost nakonec skutečně prodá. 

Nejlepším způsobem, jak ve stanovení prodejní ceny nepochybit, je proto oslovení realitní kanceláře, která má v dané lokalitě dostatek zkušeností. Nejen že vám pomůže se správným nastavením prodejní ceny, ale zrealizuje také celý prodej a vyřídí všechny potřebné dokumenty.

Ukažte nemovitost v co nejlepším světle

Znáte to. Přijdete na návštěvu do rodinného domu, ve kterém už roky nikdo nemaloval. Ve vzduchu je cítit prach a zatuchlina. Rozhlédnete se a přemýšlíte, kde bude nejbezpečnější se posadit. A přitom by stačilo jen málo – vymalovat, vyvětrat a trochu uklidit. Slabou žárovku vyměnit za silnější a na stůl dát vázu s čerstvě natrhanými květy. Celý dům by byl rázem jako vyměněný.

A právě tak to může být i s vaší nemovitostí. Podívejte se na ni očima kupujících. Nemůžete udělat něco pro to, aby nemovitost působila lépe? Přípravou nemovitostí pro prodej či pronájem se dokonce zabývá samostatný obor, tzv. homestaging. Účelem není pouštět se do náročných rekonstrukcí. Až se do nemovitosti noví majitelé přestěhují, zařídí si ji jistě po svém. Vy ale můžete ovlivnit pocity, které v nich dům či byt vyvolá, a to už ve chvíli, kdy si teprve prohlížejí jeho fotografie. Podstatné je, aby se potencionální kupec v nemovitosti vzhlédl. A vy na tom můžete mít velký podíl.

Využijte moderní způsoby prezentace

S tím souvisí i další bod. Pokud vám na prodeji skutečně záleží, nafoťte dům tak, abyste vyzdvihli všechny jeho přednosti. Inzerát pak můžete doplnit i dodatečnými plánky nemovitosti s detailními informacemi o půdorysu

Aby si zájemci dokázali nemovitost dobře představit, nabídněte jim i další způsob prezentace. Dnešní moderní technologie umožňují připravit on-line vizualizaci, či dokonce detailní videoprohlídku

U hodnotných nemovitostí stojí za zváženou i vlastní web, kde budete mít prostor nalákat investora na koupi a vytvořit přesně takový dojem, jaký potřebujete. Na web pak můžete jednoduše odkazovat v samotném inzerátu či na sociálních sítích, případně v blízkém okolí upozornit na prodej i billboardem či prostřednictvím letáků. Více o tom, jak inzerovat správným způsobem, jsme psali v článku Prezentujte prodej své nemovitosti jako profesionál.

Úskalí jménem smlouva

Našli jste kupce? Výborně! Tak teď už jen to papírování. Ještě před podpisem kupní smlouvy doporučujeme se dohodnout na všech podmínkách prodeje a vnést je do rezervační smlouvy. Ta je pro obě strany jakýmsi závazkem, že se transakce uskuteční. Při přípravě kupní smlouvy nespoléhejte na vlastní selský rozum ani na kamarádku, která kdysi studovala práva. Přizvěte si na pomoc zkušeného právníka. Za jeho služby sice zaplatíte něco navíc, ušetří vám ale spoustu starostí, rizik a nejspíš i financí.

S realitkou, nebo bez ní?

A nejpalčivější otázka na závěr: Měli byste celý proces prodeje své nemovitosti uskutečnit na vlastní pěst, nebo byste raději měli oslovit některou realitní kancelář? Pokud patříte ke zkušeným obchodníkům, kteří mají spoustu kontaktů na vynikající právníky, fotografy, kameramany a další odborníky, ale také dostatek času na vyřizování všech záležitostí týkajících se prodeje, pak se do prodeje nemovitosti můžete pustit sami. 

Ve většině případů se ale vyplatí jít bezpečnou a pohodlnou cestou. Spolupráce s renomovanou realitní kanceláří vám ušetří energii i spoustu času. Zkušený realitní makléř dokáže odřídit celý proces prodeje od začátku do konce. A vy se po tu dobu můžete věnovat důležitějším věcem. Vyžadovat se od vás bude jen to, abyste na konci celého prodejního procesu přišli podepsat kupní smlouvu. Kontaktujte nás. Najdeme vhodného kupce vaší nemovitosti a postaráme se o vyřízení všech potřebných dokumentů.

Zajímá vás, jak při naší práci postupujeme? Podívejte se na následující krátké video:

Stručné shrnutí:

 • Připravte si:
  • kupní/darovací smlouvu, nebo dědické rozhodnutí,
  • list vlastnictví,
  • aktuální výpis z katastru nemovitostí,
  • průkaz energetické náročnosti budovy,
  • projektovou dokumentaci domu.
 • Stanovte cenu.
 • Prezentujte se profesionálně:
  • Nemovitost vhodně připravte.
  • Vložte inzerát na internetové portály.
  • Přiložte videoprohlídku či vizualizaci.
 • Připravte smluvní dokumenty.