loader

Prodat, nebo pronajmout? Zjistěte, co se vyplatí

Vlastníte nemovitost a nejste si jistí, zda je pro vás výhodnější ji raději prodat, nebo pronajmout? Pomůžeme vám najít správné řešení.

Náš klient bydlel téměř tři desetiletí ve vlastním bytě v centru velkého města. Nyní se s manželkou rozhodl na důchod přestěhovat do rodinného domu na vesnici. A tak stojí před důležitým rozhodnutím: Měl by svůj byt prodat a z utržených finančních prostředků pokrýt náklady na pořízení nového bydlení, nebo se mu vyplatí si byt nechat a pronajmout?

Možná před podobným rozhodnutím nyní stojíte i vy. Na základě čeho byste se měli rozhodnout?

Zjistěte si cenovou mapu

Každá lokalita má svá specifika. Ještě předtím, než se definitivně rozhodnete, která z možností je ve vašem případě výhodnější, proto prozkoumejte ceny ve vašem okolí. Zajímat by vás mělo především:

  • za jakou cenu se v současné době prodávají byty ve vašem okolí,
  • jaké částky za pronájem jsou obvyklé v místě, kde se nemovitost nachází.

Nezapomeňte, že částky ovlivňují kromě lokality i další faktory:

  • dispozice bytu,
  • jeho výměra,
  • orientace,
  • stav (zda je před, nebo po rekonstrukci),
  • občanská vybavenost okolí
  • a další.

Kdy se pronájem vyplatí

Za jakých okolností se vám tedy vyplatí byt pronajmout? Obecně platí, že po odečtení všech provozních nákladů byste měli dosáhnout ročního čistého zisku ve výši přibližně 5 % z celkové tržní hodnoty bytu.

Uveďme si to na příkladu. Vlastníte-li byt, jehož tržní hodnota se pohybuje okolo 2,5 mil. Kč, měla by být výše vašeho měsíčního nájemného přibližně 10 500 Kč bez energií.

Do nákladů však kromě energií nezapomeňte zahrnout také finanční prostředky, které s sebou nesou drobné opravy, rekonstrukce či nenadálé události v podobě např. vytopení bytu. Počítat byste měli i s tím, že vypoví-li váš nájemce smlouvu, může chvíli trvat, než najdete dalšího platícího zájemce o pronájem. Byt tak může zůstat po určitou dobu prázdný

Přemýšlejte nad vlastními okolnostmi

V rozhodování ale hraje roli i to, zda si můžete dovolit mít v následujících letech finanční prostředky vázané v nemovitosti. Rozhodnete-li se pro prodej bytu, získáte hotovost, kterou můžete okamžitě využít jakýmkoliv způsobem. Pokud vás však na druhou stranu finance příliš netlačí, může se pro vás stát pronájem nemovitosti zdrojem dlouhodobého příjmu.

Klient, kterého jsme zmínili v úvodu, sice na finanční prostředky z prodeje bytu nespěchal. Přesto se nakonec rozhodl byt prodat a částku využít na rekonstrukci nového domu. Klíčovým faktorem byl v jeho případě fakt, že by mu s hledáním spolehlivých nájemců a dlouhodobou údržbou bytu přibyly další starosti, o které v důchodovém věku nestál. Z toho vyplývá, že rozhodnutí každého z nás ovlivňují jiné okolnosti.

Usnadníme vaše rozhodování

Pokud si stále nejste jistí, která varianta je ve vašem případě výhodnější, nebojte se na nás obrátit. Rádi vám předáme vlastní zkušenosti z praxe a pomůžeme vám se správně rozhodnout. Kontaktujte nás a sjednejte si s námi schůzku.