loader

Stěhování do většího nemusí být pouhým snem

Představte si, že máte konečně každý dost prostoru sám pro sebe. Nikde se neválí žádné boty, bundy ani oblečení, které už zkrátka nemáte kam dát. Každá věc má své místo a vy můžete ve svém domově volně dýchat. A teď si představte, že váš sen se může stát skutečností.

Malý startovací byt, který jste si pořídili při studiích, už vám stěží bude stačit, když čekáte rodinu. Stejně tak vás může začít lákat pořídit si pohodlné bydlení v rodinném domě, když už děti odrostou, nebo v malém domku se zahrádkou na důchod.

Na co se připravit

Jen málokdo má na svém bankovním účtu finanční prostředky, které by mohl okamžitě využít na koupi svého vysněného bydlení. Dalším úskalím kromě toho může být i prodej stávající nemovitosti zatížené hypotékou i samotné sladění prodeje původní nemovitosti s koupí nové. Tlak na rychlý prodej navíc může mít za následek zbytečné podhodnocení ceny prodávané nemovitosti.

Ani jedna z těchto překážek však nutně nemusí znamenat, že byste se svého snu měli vzdát.

Jak překonat překážky

V prvé řadě se zaměřte na to, jaké okolnosti ovlivňují právě vaši situaci. Potřebujete pro koupi nového bydlení zřídit hypotéku? Pak není nic jednoduššího než se informovat na kterékoliv pobočce některé z renomovaných bank, zda na požadovaný finanční obnos dosáhnete. Mnohem praktičtější však bude kontaktovat přímo realitního makléře, který má na starosti prodej vašeho vysněného bydlení. Dokáže vám totiž konkrétně poradit, jak ve vaší situaci postupovat.

To platí i v případě, že se chystáte prodat nemovitost zatíženou hypotékou. Standardně platí, že trefíte-li se s prodejem do období, kdy vám končí fixace úrokové sazby, nemovitost můžete ze závazku hypotéky snadno vyvázat bez jakéhokoliv penále. Další možností je pak převedení stávající hypotéky na nového majitele a v některých případech se dokonce může vyplatit i zaplatit penále z předčasného ukončení hypotečního úvěru.

Poslední a mnohdy nejnáročnější překážkou je časové sladění koupě nové nemovitosti s prodejem původní a provedení akce kulový blesk. Najít ve správný okamžik ideálního kupce, který bude mít k dispozici hotovost ze dne na den, je komplikovaným úkolem. Přesto existuje jednoduché řešení. Více na toto téma se dočtete v článku Jak navázat koupi nové nemovitosti na prodej staré?

Využijte praktických zkušeností odborníků 

Zajímá vás, jak vám při výběru vhodné nemovitosti pro vaše budoucí bydlení i při realizaci náročných transakcí může pomoct realitní makléř? Podívejte se na naše video Jak vypadá běžný den realitního makléře. Rádi vám s hledáním vysněného bydlení pomůžeme. Kontaktujte nás!