loader

Realitní trh čekají v roce 2023 velké změny

Poslední rok byl rokem velkých zvratů. A pro trh s nemovitostmi to platí dvojnásob. Co všechno se za poslední měsíce událo? A jaký vývoj je nyní před námi? Pojďme společně zhodnotit současný rychlý vývoj realitního trhu.

V uplynulých letech si postupně zvykáme na to, že co je jisté dnes, nemusí být jisté zítra. Našimi osobními i profesními životy silně otřásla celosvětová pandemie. Nemalé změny napříč všemi trhy přinesla i válka na Ukrajině. Mnohé z nás tak potkaly změny, které nám přeskládaly žebříčky hodnot a priorit. Jak se všechny tyto události odrazily na realitním trhu?

Doba před covidem – doba „bez starostí“ 

Dlouhé roky se v souvislosti s prodejem nemovitostí mluvilo o nafouknuté bublině. Ceny bytů, domů, pozemků i komerčních nemovitostí ovlivňovali především jejich vlastníci. Banky ochotně poskytovaly úvěry na vysoké částky za relativně příznivé ceny. V důsledku všech těchto aspektů bylo na trhu dlouhodobě málo nabízených nemovitostí. A tak se postupně jejich ceny vyšplhaly do závratných částek až ke svému historickému maximu.

Jenže pak přišla změna. Ač jsme si to zpočátku neuměli představit, pandemie koronaviru zahýbala s celým světem. Alespoň v malé míře ovlivnila snad každé pracovní odvětví. A to se přirozeně promítlo i do cen nemovitostí. 

Situace se rychle mění

Rok 2022 můžeme nazvat rokem zvratu. Rychlý nárůst cen nemovitostí se již v průběhu roku 2021 zpomalil, aby se v roce 2022 úplně zastavil. A v posledních měsících můžeme pozorovat, že se situace začala dokonce obracet.

V důsledku mnoha ekonomických problémů a zdražování hypotečních úvěrů lidé přestali být schopni splácet své závazky a mnozí nyní ani na získání hypotečního úvěru nedosáhnou. Poptávka po nemovitostech tak přirozeně klesla. A to se nakonec logicky promítlo i v postupném zlevňování nemovitostí nabízených k prodeji. 

Co nás čeká v roce 2023

Jaký je tedy na realitním trhu výhled do dalších měsíců a let? Lze očekávat, že ekonomický propad ruku v ruce se zdražujícími se hypotečními úvěry ještě nějakou dobu potrvá. O nemovitosti proto bude ze strany kupujících stále menší zájem. Na trhu tak bude velké množství nemovitostí k prodeji, které nebude mít kdo kupovat. Tím dojde k ještě výraznějšímu poklesu cen. 

A kam až by mohl propad cen zajít? Podle současných odhadů odborníků by mohly ceny nemovitostí klesnout až o 20 %

Při koupi i prodeji nemovitostí lze ušetřit

Čeká vás rozhodování, jak řešit své nové bydlení? Nebo jste vlastníkem nemovitosti? Změny, které nyní na trhu nastávají, pro vás mohou představovat nemalá rizika. Pokud si nejste jistí, jak správně postupovat, a chcete ochránit své finanční prostředky, obraťte se na naše zkušené makléře. Rádi vám poradíme.