loader

Změny na finančním a stavebním trhu ovlivňují zájem o reality

​Ceny realit v České republice se v současné době dostaly ke svému pomyslnému vrcholu. Je nyní vhodný čas na koupi či prodej nemovitosti?

Napříč všemi regiony zní nyní jasná zpráva: Strmý nárůst cen bytů a starších rodinných domů zpomaluje. Růst úrokových sazeb, vysoké nároky na získání hypotéky, ale také nedostatek pracovníků a nárůst cen stavebních materiálů – to vše vede k dlouhodobému ochlazování trhu s nemovitostmi

Ubylo nemovitostí i zájemců

To ale neznamená, že by se neprodávalo, nebo snad skokově klesaly ceny. Situace na trhu je nyní rozporuplná. V nabídce je stále žalostně málo nemovitostí a počet zájemců o jejich koupi je poměrně vysoký. Méně už je ale těch, kteří se pro koupi skutečně rozhodnou. Trh s byty a staršími rodinnými domy tak začíná stagnovat. Naproti tomu hodnota stavebních parcel meziročně vzrostla téměř o čtvrtinu a svou hodnotu si také stále drží nově postavené rodinné domy.

Jak se situace bude dále vyvíjet? Pavla Doležalová z jihlavské realitní kanceláře REALO k tomu říká: „Zájem o rodinné domy a byty v hodnotě do 6 mil. Kč je stále vysoký. V nabídce navíc podobné nemovitosti chybí. Současně ale nesmíme zapomínat na to, že realitní trh reaguje na změny ve společnosti vždy s jistým zpožděním. Dá se tedy očekávat, že ceny budou vlivem změn v následujících měsících výrazně stagnovat.“

Nové podmínky mění rozhodovací procesy

Pokles cen mohou způsobit vyšší úrokové sazby, které pravděpodobně mnohým majitelům nemovitosti přivodí po refixaci hypoték problémy se splácením. V budoucnu zřejmě mírně opadne i vysoký zájem o koupi nemovitostí z důvodu přísnějších podmínek pro získání hypoték.

Vyplatí se v současné době do nemovitostí vkládat uspořené finanční prostředky? „Z dlouhodobého hlediska je nyní vhodné investovat především do stavebních parcel, jejichž hodnota vzrostla meziročně téměř o čtvrtinu a u nichž se dá předpokládat, že si svou hodnotu budou ještě nějakou dobu držet,“ říká Pavla Doležalová. 

Změna cen realit na dosah

Odborníci se nyní shodují na tom, že trend, kterého se trh s nemovitostmi v posledních letech držel, se nyní významně změní. Pokud právě uvažujete o koupi, či prodeji nemovitosti, tyto změny pro vás mohou znamenat zisk, či ztrátu nemalých finančních prostředků.

Nejste si jistí, do jaké nemovitosti vložit své volné finanční prostředky? Nebo se chystáte na koupi vlastního bydlení a váháte, zda je na to právě teď správná doba?

Poraďte se s realitními makléři, kteří trhu s nemovitostmi rozumí.
Obraťte se na Realitní komoru ČR.