loader

Proč záleží na tom, jakou cenu nemovitosti zvolíte

Prodáváte nemovitost a nejste si jistí, jakou prodejní cenu byste měli stanovit? A záleží vůbec na tom, zda ji hned od začátku nastavíte správně? Zjistěte, jak přemýšlí zájemci o koupi nemovitosti, a určete svou cenu tak, abyste neprodělali.

Čeká vás prodej domu, bytu, chaty, či pozemku. Na finanční prostředky příliš nespěcháte, a tak si řeknete, že stojí za to zkusit nasadit vyšší cenu. Byla by přece škoda zbytečně prodělat. Uděláte si průzkum, za kolik se podobné nemovitosti prodávají v okolí, a do inzerátu napíšete o 10 % vyšší cenu. Třeba to vyjde…

Po pár dnech se začínají ozývat první zájemci. Vypadá to nadějně. Po několika týdnech ale zjistíte, že se opakuje stále stejný scénář: Nemovitost si zájemce přijde prohlédnout, je z ní dokonce nadšený, ale pak už se neozve. Po dvou měsících už se neozývá vůbec nikdo. Zájemci došli. 

Vysoká cena znehodnocuje nemovitost

Zažili jste někdy něco podobného? Nejste sami. Vidina vyššího zisku už zlákala nejednoho prodávajícího. Na první pohled to vypadá zcela nevinně – nasadíte vysokou cenu a pokud se prodej nepodaří, půjdete s cenou dolů. Slevu přece můžete dát vždycky. V čem ale spočívá úskalí špatně stanovené ceny?

Můžete mít štěstí a nemovitost za vyšší cenu prodat. Najdete zájemce, kterému stojí za to si připlatit. Pokud ale vaše nemovitost není ničím výjimečná a žádného nadšeného kupce si na první dobrou nezíská, přichází problém. Inzerát, který je v nabídce realitních kanceláří příliš dlouho, je totiž podezřelý. 

Potencionálním kupujícím obvykle nic neunikne. Nabídku evidují, nejspíš i zvažují, možná se na nemovitost zajdou i podívat. Cena je pro ně ale příliš vysoká. Ve chvíli, kdy se majitel rozhodne cenu snížit, může už být příliš pozdě. Zájemci, kteří by za tuto cenu měli o nemovitost zájem, už se obávají, že je s ní něco v nepořádku – je přece v nabídce už tak dlouho! Majiteli tedy po čase nezbývá než cenu opět snížit. Nakonec se kupec nejspíš přece jen najde. Nemovitost ale koupí za cenu, která je hluboko pod skutečnou tržní cenou nemovitosti.

Na stanovení správné ceny záleží 

Majitelka realitní kanceláře REALO Pavla Doležalová k tomu říká: „Nastavení správné ceny hned od začátku je pro úspěšný prodej nemovitosti zcela klíčové. Nálepky ‚neprodejné‘ se špatně zbavuje a prodávající snahou vydělat co nejvíce ve většině případů jen sám sebe poškodí.“ 

Nedůvěru samozřejmě může v zájemcích vzbuzovat i příliš nízká cena. Nemovitost se sice obvykle v takovém případě prodá rychleji, zájemci o koupi ale bývají mnohem ostražitější. Nejsou si totiž jistí, zda něco podstatného nepřehlédli, a některé z nich může obava o skutečný stav nemovitosti od koupě dokonce i úplně odradit. Jít na jistotu – cestou co nejnižší ceny – se tedy nakonec nemusí vůbec vyplatit.

Najděte optimální cenu nemovitosti 

Věnovat pozornost nastavení ceny nemovitosti ještě předtím, než informaci o prodeji pustíte do světa, je při prodeji rozhodně jedním z nejdůležitějších kroků. Pokud se neunáhlíte a cenu nastavíte správně, nejen že brzy najdete spokojeného kupce, ale v konečném důsledku ušetříte až stovky tisíc korun. A to se jistě vyplatí.

Jakými pravidly byste se při stanovování ceny za nemovitost měli řídit? A co všechno tržní cenu vaší nemovitosti ovlivňuje? To se dočtete v článku Jak správně určit cenu nemovitosti. Se stanovením optimální prodejní ceny vám rádi poradíme i v naší realitní kanceláři. Kontaktujte nás!