loader

Je rozumné vyměnit Prahu za venkov?

Toužíte po klidu mimo ruch velkoměsta, ale obáváte se každodenního dojíždění do světa, ve kterém můžete žít naplno? Přemýšlíte nad tím, zda se vám vyplatí opustit stávající jistoty? Zjistěte, jestli se vám bydlení za Prahou vyplatí.

Toužíte po tom vychovávat děti v místě, kde budete blízko přírodě. Chystáte se na důchod a hektická Praha už vám nevyhovuje. Nebo zkrátka jen chcete snížit své náklady na bydlení. Ať už je vaším důvodem cokoliv, stojíte nyní před rozhodnutím, zda opustit Prahu a odstěhovat se do některého z přilehlých měst či vesnic. V koutku duše ale tušíte, že ona lákavá představa o novém bydlení přináší i řadu úskalí. Jak se tedy správně rozhodnout?

Co vám na venkově může scházet

Každá změna s sebou přináší nové životní návyky. Ne všechny okolnosti ale dokážete domyslet ještě dříve, než nastanou. Co vás po přestěhování se na venkov nejspíš čeká? Připravte se především na to, že opustíte zázemí, na které jste byli léta zvyklí.

Pokud pracujete v Praze, budete nejspíš trávit podstatně více času dojížděním. Trend bydlet za Prahou s sebou navíc přináší i nevýhodu husté dopravy, jejíž důsledky jsou obzvláště ve špičce nepříjemné. Kromě toho necháte v metropoli také své přátele a známé. A budování vztahů s novými sousedy také není vždy tak jednoduché, jak si člověk dopředu vysní. 

Malá města a vesnice navíc většinou poskytují jen omezené zázemí. Dojíždění vás proto nejspíš nemine ani v případě nákupů, návštěv lékařů a kulturního vyžití. Máte-li malé děti, nevyhnete se ani složité logistice při vyzvedávání dětí ze školy či návštěvě kroužků.

Co opuštěním Prahy získáte

Vesnice či malé město však přináší i řadu výhod, které jistě nejsou k zahození. Lidé k sobě mají všeobecně blíž, jsou zvyklí se scházet na nejrůznějších vesnických akcích a vzájemně si pomáhat, když je třeba. 

Po náročném dni také nemusíte opět usedat do auta a jet přes celé město, abyste mohli načerpat energii v přírodě. S malými dětmi oceníte i klidnější ulice a celkově vyšší bezpečnost. I dospívající děti obvykle tráví na venkově více času s balónem nebo na kole než poflakováním se po anonymním městě a vymýšlením nebezpečné zábavy. 

Záleží na vašich okolnostech

Jak už to ale v životě bývá, univerzální odpověď na otázku, zda se vyplatí opustit metropoli a přestěhovat se na venkov, neexistuje. Každý vycházíme z jiných poměrů a máme jiné představy o ideálním způsobu života

Pokud se proto nyní rozhodujete, kde strávit následující léta života, vezměte v úvahu v prvé řadě své okolnosti. Ptejte se sami sebe:

  • Oceňuji spíše klid a přírodu, nebo si chci užívat možnosti, které mi poskytuje velkoměsto?
  • Když se přestěhuji, budu muset denně dojíždět za prací? A jak daleko?
  • Jak nové prostředí zvládnou ostatní členové mé rodiny?
  • Musím pečovat o někoho, ke komu bych to měl/a z nového bydlení daleko?
  • Dokážu se adaptovat v novém prostředí a najít si přátele?
  • Jak se s novým bydlením změní mé měsíční výdaje?
  • Můžu si dovolit koupit nebo pronajmout nemovitost, po které toužím?

Najdeme vám ideální kompromis

Ať už pro vás skutečný domov znamená cokoliv, dokážeme vám najít ideální bydlení – malý byt v centru města, díky kterému to nebudete mít nikam daleko, ale také venkovské bydlení na tichém místě v lesích daleko za Prahou. Řešení dokážeme najít dokonce i v případě, kdy chcete těžit z výhod obou variant a nemít to daleko do města ani do přírody. 

Kontaktujte nás! Společně určitě přijdeme na to, jak vaší představě o spokojeném bydlení vyhovět.

Mohlo by vás zajímat:

Jak navázat koupi nové nemovitosti na prodej staré?